Newsletter luna iunie, 2022

by ttworg

Dragi prieteni, 

Am început luna iunie cu nespusă bucurie, datorită vouă, care ne susțineți neîncetat în activitățile pe care le desfășurăm. Am încheiat luna mai cu evenimentul Săptămâna Sănătății Emoționale, la care, anul acesta, am mai adăugat două zile extra, pline de surprize: un webinar despre importanța sănătății emoționale și un schimb de experiențe virtual între cadrele didactice care au participat la evenimentul nostru.  

Surpriza verii sunt taberele noastre We are One!, organizate în 3 serii cu elevi ucraineni și români, și pentru care căutăm 3 cadre didactice dornice de a sta împreună cu elevii noștri. 

Taberele We are One

Fiindcă suntem preocupați permanent de binele celor din jurul nostru, odată cu izbucnirea conflictului militar din Ucraina, ne-am îndreptat atenția, empatia, dar și resursele spre susținerea persoanelor refugiate. Pe lângă proiectul „Blue and Yellow – Hope for Ukraine”, ne-am implicat în organizarea a diferite activități pentru persoanele refugiate, iar în momentul de față, ne propunem să organizăm o serie de 3 tabere pentru elevii noștri, sub numele We are one!

Prima tabără va fi dedicată exclusiv elevilor ucraineni, cu vârste cuprinse între 6 și 8 ani, și va avea loc în perioada 20-24 iunie. Locația unde va avea loc tabăra este Muntele Băișorii, un adevărat tărâm de vis, datorită peisajului și a liniștii, care permite tuturor participanților să uite de problemele cotidiene. Acolo, un compound compus din 4 cabane așteaptă cu nerăbdare să găzduiască elevii. Până în prezent, numărul total al persoanelor care doresc să participe este de 42. 

Mai multe fotografii pot fi vizualizate pe pagina de Facebook – Simplicity Retreat 

Pe lângă această primă tabără, planificăm să organizăm încă două, unde să participe grupe mixte de copii, români și ucraineni, pe parcursul lunilor iulie și august. Datele la care vor fi organizate taberele sunt:

  • 25 iulie – 30 iulie
  • 8 august – 13 august

În prezent, suntem în căutarea a trei profesori vorbitori de limbă engleză, care să fie supraveghetori în ultimele două serii pe care le organizăm. Dacă există persoane dornice, vă rugăm să nu ezitați să ne contactați la adresa de email profesorifericiti@gmail.com. 

 

Profesori Fericiți pentru România

La începutul lunii mai, am început noi călătorii conștiente alături de cadrele didactice din județele Argeș, Prahova și Covasna. Acum, după cele 5 săptămâni, ne face o deosebită plăcere să anunțăm că a fost un mare succes. Am avut alături de noi învățători, profesori, educatori care și-au dorit să facă o schimbare în sala de clasă și care au înțeles cât de importantă este starea lor de bine. 

Am avut alături de noi peste 300 de participanți, iar toți, împreună, am reușit să facem o schimbare benefică în educație. Călătoria noastră continuă și ne dorim ca întreaga noastră comunitate să ajungă în fiecare județ din România!

 

Rezumat al Săptămânii Sănătății Emoționale 

După cum v-am spus și mai devreme, Săptămâna Sănătății Emoționale este unul dintre evenimentele pe care noi le așteptăm cu mare drag datorită vouă. Anul acesta ne-am aflat la cea de-a doua ediție, debutul fiind în anul 2021. A fost unul dintre momentele în care ne-am reamintit ce înseamnă cu adevărat comunitatea, colectivul unit și dornic de a întreprinde cât mai multe activități diferite față de cele pe care le știm, însă care, de asemenea, susțin educația. 

Întreaga activitate s-a desfășurat pe grupul nostru de Facebook Săptămâna Sănătății Emoționale, unde cadrele didactice postau fotografii sau videoclipuri cu elevii care îndeplineau cu entuziasm provocările pe care noi le-am lansat. De la o zi la alta, vedeam cum numărul înscrișilor din grupul nostru crește. Circa 100 de noi înscriși zilnic ne-au făcut să numărăm un total de 4.500 de participanți în acest an.

Anul acesta am dorit să aducem un element de noutate față de ediția anterioară, fapt pentru care am adăugat două zile extra: 30 mai și 31 mai. În prima zi, respectiv 30 mai, profesorii și-au putut găsi „școli prietene”, cu scopul de a crea o prietenie sănătoasă și longevivă, care să ofere beneficii pentru proiectele lor de viitor, organizate împreună. 

În cea de-a doua zi extra, respectiv 31 mai, a avut loc Webinarul dedicat importanței sănătății emoționale. Webinarul a adunat un număr de 6,700 de vizualizări, 240 de comentarii și 22 de distribuiri. Acesta poate fi vizualizat accesând pagina noastră de Facebook, Profesori Fericiți pentru România sau prin linkul disponibil aici.

You may also like

LAsa un mesaj

Acest website foloseste cookies pentru ati imbunatati experienta de navigare. Presupunem ca esti de acord, dar poti sa iesi daca doresti. Accept Read More

Confidentialitate & Cookies
Rezervă produsul Vei fi informat când produsul va fi disponibil în stoc. Te rugăm să completezi cu o adresă de e-mail validă, în câmpul de mai jos. Nu uita să selectezi cantitatea de produse pe care o dorești!