Newsletter luna februarie, 2022

by ttworg

Dragi prieteni, 

Februarie, luna stării de bine, ne aduce, motive să zâmbim. Dorim să vă împărtășim cele întâmplate în ultima lună, mai ales datorită faptului că, fără voi, nu am fi reușit să ajungem în această etapă. Credem că sănătatea emoțională și socială a profesorilor trebuie protejate, astfel încât ne îndreptăm acțiunile spre crearea activităților necesare susținerii beneficiilor stării de bine, care să favorizeze, la rândul lor, și dezvoltarea comportamentului și succesului școlar, inclusiv în rândul elevilor.

Am creat acest concept, al Lunii Stării de Bine a Profesorului, din dorința de a promova beneficiile stării de bine a profesorilor, în clasă și în afara ei, pentru că sănătatea emoțională și socială a dascălilor are un impact pozitiv în comportamentul și succesul școlar al elevilor.

 

Profesori Fericiți pentru România în Sălaj și Ilfov

Ținem să vă anunțăm că două noi grupe, din Sălaj și Ilfov, s-au alăturat, luna trecută, programului nostru de Training, “Starea de bine a profesorului – o călătorie conștientă”. Partenerii noștrii, PRO Connect și Azomureș, ne susțin permanent în programele desfășurate, datorită contribuțiilor aduse, atât în cadrul trainingurilor, cât și în alte inițiative indispensabile evoluției comunității noastre.

Cele două grupe din Sălaj și Ilfov vor finaliza luna aceasta trainingul național “Starea de bine a profesorului – o călătorie conștientă”, după cum urmează: 23 februarie grupa din Sălaj, respectiv 28 februarie grupa din Ilfov. 

 

The Teacher Within International

Pe lângă aceste vești pe plan național, aducem unele și de pe plan internațional, mai exact din Statele Unite ale Americii, unde am lansat programul The Teacher Within International. Debutul programului a constat într-un training de circa 8 ore, unde noi membri s-au alăturat comunității noastre și au putut fi introduși în călătoria conștientă a stării de bine. 

În continuare, ne dorim să extindem acest program în cât mai multe școli din Statele Unite ale Americii, astfel încât să împărtășim profesorilor ce presupune călătoria pe care o inițiem împreună. 

 

Podcast „Spațiu de Dialog”

După cum am mai menționat și anterior, februarie este „Luna stării de bine a profesorului”, pe care vrem să o transmitem tuturor persoanelor care doresc să o dobândească. Astfel, urmează să lansăm un nou Podcast lunar, sub denumirea „Spațiu de Dialog”. Prima înregistrare va avea loc în perioada 21-27 februarie, iar în cadrul dialogului, moderat de Oana Buzatu, fiecare invitat al Clusterului de educație C-EDU va putea să își prezinte perspectiva și expertiza referitoare la diverse subiecte educaționale din secolul XXI. Tematica discuțiilor va fi stabilită în prealabil, iar pentru primul episod al acestui Podcast, tema va fi „Starea de bine a profesorului”

Clusterul C-EDU este o asociație înființată în Cluj-Napoca, în anul 2020, care sprijină formarea profesională a elevilor și studenților. Întrucât membrii Clusterul C-EDU sunt persoane care se disting prin meritele aduse educației la nivel național și internațional, credem că astfel de voci ne pot împărtăși opinii valoroase, care susțin evoluția sistemului educațional. 

Difuzarea podcastului „Spațiu de Dialog” va fi online, facilitând accesul tuturor persoanelor care au tangențe cu sistemul educațional și sunt dornice de a afla părerile și expertizele membrilor Clusterului C-EDU. Cu o durată de circa o oră, primul episod difuzat va fi în data de 28 Februarie, și va putea fi urmărit pe site-ul oficial Clusterului C-EDU, precum și pe paginile de Facebook, Instagram și Anchor.

Pentru orice detalii sau sugestii, vă rugăm să ne contactați la adresa de email: profesorifericiți@gmail.com.

Mulțumim!

You may also like

LAsa un mesaj

Acest website foloseste cookies pentru ati imbunatati experienta de navigare. Presupunem ca esti de acord, dar poti sa iesi daca doresti. Accept Read More

Confidentialitate & Cookies
Rezervă produsul Vei fi informat când produsul va fi disponibil în stoc. Te rugăm să completezi cu o adresă de e-mail validă, în câmpul de mai jos. Nu uita să selectezi cantitatea de produse pe care o dorești!