Newsletter luna decembrie, 2021

by ttworg

Învățăm împreună. Călătoria continuă și în 2022!

Dragi prieteni,

Vă invităm să sărbătorim acest final de an sub semnul recunoștinței, acea emoție adesea invizibilă, dar vindecătoare și împlinitoare. Recunoștinta este sentimentul de a exprima apreciere pentru ceea ce avem, este actul de mulțumire și de concentrare asupra binelui din viața noastră. Gândurile noastre de recunoștință se îndreaptă către toți cei care ne-au susținut în acest an să creștem, să ne dezvoltăm și să îndrăznim să privim înainte cu încredere și curaj. 

În ceea ce privește activitatea noastră, vă prezentăm pe scurt câteva repere care ne fac să fim recunoscători pentru anul care se apropie de final.

Trainingul național „Starea de bine a profesorului”

Programul de training „Starea de bine a profesorului”, realizat cu sprijinul companiilor Herlitz România, Pelikan România și Azomureș, a ajuns la 1.140 de profesori din 14 județe din țară. Prin utilizarea practicilor de mindfulness și a rezilienței dobândite în cadrul cursului, profesorii vor reuși să-și creeze un context în care să fie feriți de riscul de extenuare fizică și emoțională, având la îndemână instrumentele necesare pentru predarea cu blândețe și comunicarea bazată pe empatie și compasiune. 

Programul continuă! La începutul anului viitor, vom anunța următoarea sesiune de training.

Podcastul 10 zile cu Profesorul din tine

 În luna ianuarie, timp de 10 zile, v-am invitat să alocați un minut pentru mediație pe zi, ghidați de Simona Baciu, fondatoarea programului Profesori Fericiți pentru România. Am dorit ca acest ghid de introspecție să vă ajute să intrați la oră cu o atitudine pozitivă, cu empatie și compasiune, să fiți atenți la nevoile elevilor voștri și să fiți alături de ei când au nevoie de suportul și înțelegerea voastră.

 

Luna Stării de Bine a Profesorului în educația românească

În luna februarie, am organizat cea de-a doua ediție a Lunii Stării de Bine a Profesorului, un program prin care promovăm beneficiile stării de bine a profesorilor, în clasă și în afara ei. 

Inițiativei noastre s-au alăturat Finnish Teacher Training Centre Sibiu și 10 școli private din țară, care ne-au ajutat să organizăm o serie de activități online dedicate profesorilor, menite să le ofere sprijinul necesar pentru ca ei să se simtă susținuți în rolul lor de creatori de educație și să transmită mai departe, elevilor, bucurie, entuziasm și atitudine pozitivă.

Lansarea podcastului Profesori Fericiți pentru România

În Luna Stării de Bine a Profesorului, am lansat Podcastul Profesori Fericiți pentru România, care a fost creat din dorința de a veni în sprijinul profesorilor și al tuturor celor care au dorit să-și practice profesia cu blândețe și pasiune. Ce putem face să ne simțim mai bine, să depășim stresul, anxietatea și neliniștea, să ne acceptăm și să ne valorizăm mai mult pe noi înșine? Cum putem crea o atmosferă plăcută la clasă, transmițându-le elevilor noștri gânduri pozitive, care să-i facă să se participe cu bucurie la orele noastre? De ce este nevoie pentru a fi un profesor fericit? Răspunsurile la aceste întrebări s-au găsit  în colecția de Conversații pentru Starea de Bine, în care s-a discutat despre provocarea de a fi dascăl în aceste vremuri altfel.

Conversații “cu Farmec”cu Simona Baciu și invitații săi

În cadrul Podcastului “Profesori Fericiți pentru România”, am lansat o serie de 6 episoade susținute de compania Farmec, cel mai mare producător de produse cosmetice din România. Partenrii noștri ne-au sprijinit în cultivarea stării de bine mentale, emoționale, dar și fizice a membrilor comunității noastre și le suntem recunoscători pentru suportul oferit. Printre invitați, s-au aflat Adrian Hădean, Daciana Sârbu, Amalia Sterescu, Gilda Scarfe, Oana Moșoiu și Lilia Dicu.

Conversații pentru Starea de Bine cu Gabriela Secoșan și invitații săi

Întâlnirile noastre live, de pe Facebook, au avut un nou format, în care Gabriela Secoșan, directorul programului de training “Profesori Fericiți pentru România”, a discutat cu invitații săi despre cum putem ajunge la Starea de Bine și care este importanța acesteia, din diverse perspective, fiecărei luni fiindu-i dedicată o anumită temă.

Săptămâna Sănătății Emoționale

Ultima săptămână din luna mai a fost dedicată sănătății emoționale la clasă și a generat o adevărată mișcare pentru Starea de Bine în rândul profesorilor din întreaga țară. Peste 30.000 de profesori și copii s-au bucurat împreună de activități, discuții și jocuri creative. Această “săptămână altfel” poate fi adaptată în funcție de dorințele și necesitățile fiecărei clase și pusă în practică oricând, aducând astfel mai multă bucurie, entuziasm și conexiune între copii și profesorii lor. Fiecare zi a Săptămânii Sănătății Emoționale are o anumită temă și un challenge pe care copiii și profesorii trebuie să îl îndeplinească. Astfel, elevii și preșcolarii au avut oportunitatea de a-și recunoaște, controla și valoriza emoțiile în scop constructiv și benefic dezvoltării lor emoționale.

D.E.A.R. (Drop Everything And Read)

În vacanța de vară, profesorii din comunitatea noastră au relansat un concept dedicat cititului, intitulat D.E.A.R. (Drop Everything and Read). Cititul este o activitate plăcută, utilă pe termen scurt şi lung, care stimulează gândirea critică şi dezvoltă vocabularul. Pentru a-i atrage pe elevi spre citit este nevoie să facem această experienţă distractivă, relaxantă şi plăcută, să le prezentăm cărţile într-o lumină pozitivă. Prin acest proiect, bucuria cititului a ajuns în școlile din întreaga țară.

Calendarul Profesorilor Fericiți

Noul an școlar a venit cu o mulțime de planuri și oportunități de a realiza lucruri minunate împreună cu elevii noștri. Astfel, am lansat un calendar școlar, creat special pentru clasa ta! Realizat sub formă de planner, poate fi lipit pe perete, are spații pentru a putea fi completat cu sărbători, serbări, excursii, teste, teze sau orice alt eveniment pe care doriți să îl marcați împreună cu elevii.

Conferința Educație pentru Starea de Bine 

Suntem extrem de recunoscători pentru faptul că, în data de 6 noiembrie, peste 3000 de profesori s-au alăturat inițiativei noastre de face cunoscută importanța stării de bine și a rolului pe care aceasta îl are în sala de clasă!

Echipa noastră a visat la acest eveniment de mult timp și ne bucurăm că, în sfârșit, visul a devenit realitate, transformându-se în Conferința Educație pentru Starea de Bine.

Ce putem face? Ce ține de noi? De unde să începem? 

Acestea au fost întrebările la care am dorit să vă oferim răspunsuri practice, ușor de transferat în activitatea didactică. Am invitat oameni care își doresc să fie un sprijin autentic pentru profesori și elevi și care au fost nerăbdători să împărtășească cu voi din experiența și sfaturile lor și, la rândul lor, să asculte experiențele și sfaturile voastre. Învățând unii de la alții creștem armonios împreună!

Studiul privind Starea de Bine a profesorilor din România

Primul studiu care vizează sănătatea emoțională acadrelor didactice din România s-a desfășurat, în perioada martie – mai 2021, la inițiativa programului Profesori Fericiți pentru România – un demers susținut de Transylvania College Foundation din Cluj-Napoca, împreună cu dr. Gilda Scarfe, psiholog, fondator  Positive Ed, în parteneriat cu Merito, SuperTeach, Romanian Business Leaders și Clusterul de Educație C-EDU. 

Rezultatele studiului, preznetate în cadrul conferinței Educație pentru starea de Bine, arată că starea de sănătate minală a profesorilor este moderată. De asemenea, s-a descoperit că 35% dintre profesorii din România se simt singuri și peste 80% dintre cei chestionați raportează că munca lor nu are niciun efect pozitiv asupra sănătății lor mintale sau a stării de bine. Rezultatele vor fi diseminate în cadrul conferințelor, workshopurilor și evenimentelor din domeniul educației.

Decembrie este despre bucuria de a dărui

A mai rămas puțin timp până la sosirea lui Moș Crăciun. Cei mici sunt primii care și-au făcut lista de dorințe, dar voi? Ce v-ați dori să primiți sau să dăruiți în acest an?

Colecția de produse inspirate din cartea The Theacher Within/Profesorul din Tine sunt destinate atât practicării tehnicilor de mindfulness, cât și pentru a fi integrate în viața de zi cu zi a celor care doresc să trăiască în armonie și echilibru cu ei înșiși, cu gândurile și emoțiile lor. Seturile sunt formate din mici instrumente, cum ne place nouă să le numim, care să vă vină în ajutor în călătoria spre Starea de Bine. Vă invităm să le descoperiți și, poate, chiar să le dăruiți!

 Vă mulțumim pentru un an minunat și vă dorim ca magia Crăciunului să vă intre în case și în suflete, să vă găsească sănătoși și să vă aducă liniște și armonie!

Sărbători fericite și un An Nou cu inspirație și bucurii!

***

Dacă aveți sugestii, întrebări sau pur și simplu doriți să luați legătura cu noi, ne puteți contacta la  adresa de email profesorifericiți@gmail.com.

 

 

You may also like

LAsa un mesaj

Acest website foloseste cookies pentru ati imbunatati experienta de navigare. Presupunem ca esti de acord, dar poti sa iesi daca doresti. Accept Read More

Confidentialitate & Cookies
Rezervă produsul Vei fi informat când produsul va fi disponibil în stoc. Te rugăm să completezi cu o adresă de e-mail validă, în câmpul de mai jos. Nu uita să selectezi cantitatea de produse pe care o dorești!