Newsletter luna noiembrie, 2021

by ttworg

Starea de Bine a profesorilor din România – de la supraviețuire la prosperitate

Dragi prieteni,

Suntem extrem de recunoscători pentru faptul că, în data de 6 noiembrie, peste 3000 de profesori s-au alăturat inițiativei noastre de face cunoscută importanța stării de bine și a rolului pe care aceasta îl are în sala de clasă!

Echipa noastră a visat la acest eveniment de mult timp și ne bucurăm că, în sfârșit, visul a devenit realitate, transformându-se în Conferința Educație pentru Starea de Bine.

Acum, mai mult ca niciodată, starea de bine devine o prioritate pentru mulți dintre noi. Nevoia de a avea un mediu securizat, blând, cald în care să lucrăm intens și cu sens cu elevii noștri, se simte din ce în ce mai puternic.

Ce putem face? Ce ține de noi? De unde să începem? 

Acestea sunt întrebările la care am dorit să vă oferim răspunsuri practice, ușor de transferat în activitatea didactică. Am invitat oameni care își doresc să fie un sprijin autentic pentru profesori și elevi și care au fost nerăbdători să împărtășească cu voi din experiența și sfaturile lor și, la rândul lor, să asculte experiențele și sfaturile voastre. Învățând unii de la alții creștem armonios împreună!

 Vizionează Conferința Educație pentru Starea de Bine

Acest eveniment a fost realizat cu sprijinul Primăriei și Consiliului Local Cluj-Napoca și în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Cluj, Centrul Județean de Resurse și de Asistență Educațională Cluj, Clusterul de Educație C-EDU și Fondation Botnar.

Sponsori: Herlitz Romania, Pelikan România, Azomureș, Impress Cluj, Tipex Cluj, Campeador Inn, De’Longhi, Rottaprint, Scala Skyline, Morphoza, AROBS și Wello.

Rezultatele studiului privind Starea de Bine a profesorilor din România

Studiul s-a desfășurat, în perioada martie – mai 2021, la inițiativa programului Profesori Fericiți pentru România – un demers susținut de Transylvania College Foundation din Cluj-Napoca, împreună cu dr. Gilda Scarfe, psiholog, fondator  Positive Ed, în parteneriat cu Merito, SuperTeach, Romanian Business Leaders și Clusterul de Educație C-EDU. 

Rezultatele au fost prezentate în 6 noiembrie, la Cluj-Napoca, în cadrul Conferinței Educație pentru Starea de Bine. Acestea arată că starea de sănătate minală a profesorilor este moderată. De asemenea, s-a descoperit că 35% dintre profesorii din România se simt singuri și peste 80% dintre cei chestionați raportează că munca lor nu are niciun efect pozitiv asupra sănătății lor mintale sau a stării de bine. 

Ce facem mai departe? Primul pas ar fi implementarea de programe care promovează înțelegerea emoțiilor, gestionarea acestora și știința stării de bine. Majoritatea celor care au participat la realizarea studiului au declarat că s-ar bucura să aibă parte de mai multă susținere în deprinderea de abilități pentru gestionarea emoțiilor și reacțiilor.

Vezi raportul complet al studiului 

Trainingul național „Starea de bine a profesorului” continuă!

Programul național de training „Starea de bine a profesorului – o călătorie conștientă”, este unul dintre proiectele care ne aduc cele mai multe satisfacții, deoarece avem oportunitatea de a interacționa cu dascăli minunați din toate colțurile țării.

Cu sprijinul partenerilor noștri, Herlitz România, Pelikan și Azomureș, le împărtășim profesorilor strategii și metode prin care să-și îmbunătățească starea bine atât la clasă, cât și în afara ei. Cursul se concentrează pe importanța stării de bine a profesorilor, a sănătății emoționale și fizice, cuprinzând 5 sesiuni live, studiu individual ghidat pe o platformă digitală și întâlniri cu grupuri de reflecție.

În luna noiembrie, patru grupe de profesori din județele Vrancea și Caraș-Severin au început training-ul nostru.

Conferința ”Omul din spatele unui profesor”

Cu mult entuziasm ne-am alăturat, în calitate de parteneri, unui proiect drag nouă, Conferința „Omul din spatele unui profesor”, care a ajuns la cea de-a XII-a ediție. Pe 4 decembrie, online, timp de 3 ore, cadre didactice din toată țara vor lua parte la eveniment, unde patru speakeri vor aborda tema Managementul stresului la clasă.

Veți găsi mai multe detalii pe pagina evenimentului.

Vă invităm să urmăriți pagina Profesori Fericiți pentru România pentru a fi la curent cu toate activitățile noastre.

***

Dacă aveți sugestii, întrebări sau pur și simplu doriți să luați legătura cu noi, ne puteți contacta la adresa de email profesorifericiți@gmail.com.

You may also like

LAsa un mesaj

Acest website foloseste cookies pentru ati imbunatati experienta de navigare. Presupunem ca esti de acord, dar poti sa iesi daca doresti. Accept Read More

Confidentialitate & Cookies
Rezervă produsul Vei fi informat când produsul va fi disponibil în stoc. Te rugăm să completezi cu o adresă de e-mail validă, în câmpul de mai jos. Nu uita să selectezi cantitatea de produse pe care o dorești!