Newsletter luna septembrie, 2021

by ttworg

Gânduri și emoții la început de an școlar

Un nou an școlar stă să înceapă, iar gândurile noastre se îndreaptă către voi, dascălii care le veți fi alături copiilor noștri, zi de zi, de acum înainte. Probabil, prima zi de școală va fi despre zâmbetele profesorilor și copiilor emoționați, ascunse în spatele măștilor. Probabil, și în acest an, vom fi din nou preocupați de sănătatea și siguranța noastră, a tuturor. Dar, dincolo de toate provocările care ni se arată, știm sigur că sunteți pregătiți să începeți un nou an școlar de succes, în care le veți oferi elevilor voștri stabilitate, empatie, normalitate, iubire.

Din dorința de a rămâne conectați și de a împărtăși cu voi planurile noastre, vă prezentăm ultimele noutăți:

Calendarul Profesorilor Fericiți

Anul școlar vine cu o mulțime de planuri și oportunități de a realiza lucruri minunate împreună cu elevii noștri. Astfel, ne-a venit ideea unui calendar școlar, creat special pentru clasa ta!

Realizat sub formă de planner, poate fi lipit pe perete, are spații pentru a putea fi completat cu sărbători, serbări, excursii, teste, teze sau orice alt eveniment pe care doriți să îl marcați împreună cu elevii.

Care sunt avantajele?

  • oferă transparență
  • elevii au o imagine de ansamblu asupra anului școlar
  • încurajează autonomia elevilor
  • puteți planifica evenimente împreună cu elevii
  • încurajează responsabilizarea elevilor
  • puteți crea deadline-uri care pot fi urmărite cu ușurință
  • este interactiv și are un design blând, care se integrează cu ușurință în orice sală de clasă.

Suntem siguri că imaginația voastră va descoperi noi și noi moduri de întrebuințare. Calendarul profesorilor fericiți poate fi comandat aici: https://bit.ly/3mDYUfa

Podcastul „Profesori Fericiți pentru România” cu Simona Baciu

În cel de-al cincilea episod al seriei Conversații cu Farmec, din cadrul Podcastului “Profesori Fericiți pentru România”, Simona Baciu a invitat-o pe Amalia Sterescu, Edupreneur & Leadership Facilitator. În episodul intitulat „Ascultă-ți vocea sufletului!”, s-a discutat despre carieră, despre frustrările și satisfacțiile pe care aceasta le aduce în viața noastră, despre reinventarea în carieră, precum și despre cum putem ajunge la echilibrul dintre viața profesională și cea personală.

Dacă ți-a plăcut și acest episod, abonează-te la canalul nostru pentru a fi la curent cu noile apariții.

 

Trainingul național „Starea de bine a profesorilor” continuă!

Cu sprijinul companiilor Herlitz România, Pelikan și Azomureș, continuăm programul național de training “Starea de bine a profesorilor – o călătorie conștientă” și sperăm să ne întâlnim cu profesori din cât mai multe județe din țară. Cursul se concentrează pe importanța stării de bine a profesorilor, a sănătății emoționale și fizice, cuprinzând 5 sesiuni live, studiu individual ghidat pe o platformă digitală și întâlniri cu grupuri de reflecție.

În luna septembrie, 38 de consilieri școlari din județul Alba, care s-au înscris prin CJRAE Alba, au început training-ul nostru.

Călătoria spre Starea de Bine va continua și în județele Buzău și Hunedoara.

 

 O Călătorie Conștientă spre Starea de Bine

Training-ul online „O călătorie conștientă spre Starea de Bine” este acum disponibil pentru toți cei care doresc să-și dezvolte abilitățile de reducere a stresului, gestionarea emoțiilor și construirea rezilienței emoționale.

Ce putem face să depășim stresul, anxietatea și neliniștea, să ne acceptăm și să ne valorizăm mai mult pe noi înșine? Cum putem crea o atmosferă plăcută la clasă, transmițându-le elevilor noștri gânduri pozitive, care să-i facă să se participe cu bucurie la orele noastre? Află răspunsurile în cadrul training-ului nostru.

Pentru oferte personalizate și de grup, vă rugăm să ne scrieți la office.fundatiatc@gmail.com

Vă invităm să urmăriți pagina Profesori Fericiți pentru România pentru a fi la curent cu toate activitățile noastre.

***

Dacă aveți sugestii, întrebări sau pur și simplu doriți să luați legătura cu noi, ne puteți contacta la adresa de email profesorifericiți@gmail.com.

You may also like

LAsa un mesaj

Acest website foloseste cookies pentru ati imbunatati experienta de navigare. Presupunem ca esti de acord, dar poti sa iesi daca doresti. Accept Read More

Confidentialitate & Cookies
Rezervă produsul Vei fi informat când produsul va fi disponibil în stoc. Te rugăm să completezi cu o adresă de e-mail validă, în câmpul de mai jos. Nu uita să selectezi cantitatea de produse pe care o dorești!