Newsletter luna iunie, 2021

by ttworg

Dragi prieteni,

Ne apropiem de finalul unui an școlar la fel de provocator și de intens ca cel încheiat în 2020, un an în care ne-am depășit din nou limitele, în care ne-am reinventat și am creat noi căi de relaționare cu elevii noștri. Nu a fost deloc ușor, cu toții am trecut prin momente complicate, dar am reușit și de această dată să ne găsim resursele pentru a merge mai departe pe drumul nostru. 

Vă felicităm din inimă pentru fiecare reușită, fie ea mică sau mare, pentru fiecare copil care a rămas conectat cu școala, pentru fiecare soluție găsită și pentru fiecare provocare pe care ați întâmpinat-o cu mult curaj!

Vă mulțumim că v-ați alăturat comunității noastre de profesori fericiți și că, împreună, am reușit să realizăm atâtea proiecte frumoase, după cum veți vedea mai departe.

Săptămâna Sănătății Emoționale

Ultima săptămână din luna mai a fost dedicată sănătății emoționale la clasă și a generat o adevărată mișcare pentru Starea de Bine în rândul profesorilor din întreaga țară. Peste 30.000 de profesori și copii s-au bucurat împreună de activități, discuții și jocuri creative. Această “săptămână altfel” poate fi adaptată în funcție de dorințele și necesitățile fiecărei clase și pusă în practică oricând, aducând astfel mai multă bucurie, entuziasm și conexiune între copii și profesorii lor. Fiecare zi a Săptămânii Sănătății Emoționale are o anumită temă și un challenge pe care copiii și profesorii trebuie să îl îndeplinească. Astfel, elevii și preșcolarii vor avea oportunitatea de a-și recunoaște, controla și valoriza emoțiile în mod constructiv și benefic dezvoltării lor emoționale. 

Dar povestea nu se încheie aici! Inspirați de Săptămâna Sănătății Emoționale, profesorii din comunitatea noastră au creat un nou concept, într-un format similar, dedicat cititului și intitulat D.E.A.R. (Drop Everything and Read), despre care vă vom povesti mai multe în newsletter-ul următor.

Podcastul „Profesori Fericiți pentru România” cu Simona Baciu

În cadrul Podcastului “Profesori Fericiți pentru România”, am lansat o nouă serie de Conversații cu Farmec, cel mai mare producător de produse cosmetice din România, care ne va sprijini în cultivarea stării de bine mentale, emoționale, dar și fizice a membrilor comunității noastre. În cel de-al doilea episod, intitulat “Trăiește cu bucurie!”, l-am avut ca invitat pe chef Adrian Hădean, iar feedback-ul primit de la ascultătorii noștri ne motivează să aducem invitați cât mai valoroși, de la care să ne putem inspira. Vor urma și alte surprize plăcute. 😊   Dacă ți-a plăcut și acest episod, abonează-te la canalul nostru pentru a fi la curent cu noile apariții.

Conversații pentru Starea de Bine cu Gabriela Secoșan

Dacă e Joi, e despre Starea de Bine! Întâlnirile noastre live, de pe Facebook, au acum un nou format, în care Gabriela Secoșan, directorul programului de training “Profesori Fericiți pentru România”, discută cu invitații săi despre cum putem ajunge la Starea de Bine și care este importanța acesteia, din diverse perspective. Urmăriți-ne pe Facebook și alăturați-vă comunității noastre, joia, de la ora 17:00. Dacă doriți să (re)vedeți evenimentele anterioare, le puteți accesa aici.

Trainingul național „Starea de bine a profesorului” continuă!

Cu sprijinul companiilor Herlitz România, Pelikan și Azomureș, continuăm programul național de training “Starea de bine a profesorului – o călătorie conștientă” și sperăm să ne întâlnim cu profesori din cât mai multe județe din țară. În luna mai, training-ul nostru a ajuns și la profesorii din județul Sibiu, precum și la cei din județul Constanța, unde ni s-au alăturat, ca parteneri, companiile Chimpex și Aquatica Experience.

Călătoria spre Starea de bine continuă alături de prieteni noi! 

Cei De La Ferma cu Omenie au dorit să susțină școlile din localitatea în care își desfășoară activitatea cu un training pentru Starea de Bine. Astfel, timp de 5 săptămâni, training-ul “Starea de Bine a Profesorului” se desfășoară la Ocna Mureș, județul Alba, iar misiunea noastră, de a vedea din ce în ce mai mulți profesori fericiți, începe să aibă un impact tot mai mare!

 ***

Dacă aveți sugestii, întrebări sau pur și simplu doriți să luați legătura cu noi, ne puteți contacta la adresa de email profesorifericiți@gmail.com.

You may also like

LAsa un mesaj

Acest website foloseste cookies pentru ati imbunatati experienta de navigare. Presupunem ca esti de acord, dar poti sa iesi daca doresti. Accept Read More

Confidentialitate & Cookies
Rezervă produsul Vei fi informat când produsul va fi disponibil în stoc. Te rugăm să completezi cu o adresă de e-mail validă, în câmpul de mai jos. Nu uita să selectezi cantitatea de produse pe care o dorești!